70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

karty kredytowe bez bik

Kredytowe karty bez bik i karty kredytowe na saam dowód osobisty bez bik

karty kredytowe bez bik

Karty kredytowe

Karty kredytowe – Bezpieczeństwo naszych danych jest bardzo ważne. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, jakie to może być niebezpieczne, szczególnie finansowo, jeśli ktoś będzie miał dostęp do zbyt dużej ilości naszych danych. Tak naprawdę wystarczy tylko nasz PESEL, imię i nazwisko, aby wplątać nas w poważne kłopoty. Dlatego ochrona danych osobowych jest bardzo ważna. Równie ważne jest chronienie swojej karty kredytowej, dlatego warto zastosować, choć kilka sposobów na to, aby uchronić się przed zbędnymi problemami.

Karty kredytowe

Pamiętaj o karcie

Zdarza nam się czasem odkładać różne rzeczy w miejsca, w których raczej potem tych rzeczy nie będziemy szukać. Jest to nasze niedbalstwo i w sumie sami się prosimy o to, aby coś zgubić. Oby nie działo tak się z naszą kartą kredytową. Jest to niby kawałek plastiku, jednak na tyle ważny, że cały czas nie powinniśmy spuszczać z niego oka. W przypadku niektórych przedmiotów musimy po prostu nauczyć się tego, że spuszczenie ich z oka, może skończyć się dla nas wielkimi kłopotami. Nasza karta kredytowa powinna być przez nas trzymana w jakimś bezpiecznym miejscu. Najczęściej oczywiście będzie to portfel, jednak w portfelu też nie powinna latać luźno. W większości portfeli jest specjalna przegródka dla takich właśnie kart i z tej przegródki powinniśmy korzystać. Dzięki temu, za każdym razem, gdy zajrzymy do portfela, czy też będziemy szukać naszej karty kredytowej, będziemy wiedzieć, że znajduje się właśnie ona w tym konkretnym miejscu w portfelu. Jeśli już jednak zdarzy nam się stracić kartę z oczu i nie będzie ona w tym konkretnym miejscu, będziemy wiedzieć, że warto ją zastrzyc.

Pomacaj bankomat

Tytuł akapitu nie jest wcale nietrafiony. Właśnie dotykanie bankomatu w różnych miejscach, może być świetnym sposobem na to, aby uchronić nas samych, naszą kartę kredytową i nasze dane, przed zagrożeniem ze strony osób, które właśnie wykradają dane i PIN-y z karty. Bankomaty to bardzo dobre miejsce dla złodziei, aby skraść nieco pieniędzy. Oczywiście te przy bankach są regularnie sprawdzane i raczej ich klienci nie będą ofiarami złodziei, ale wszelkie inne bankomaty mogą stanowić ewentualne zagrożenie. Przecież nie każdy ma zawsze czas albo nawet możliwość, aby udać się do bankomatu, który znajduje się w banku, czy też przy banku. A co może być nie tak z tymi bankomatami? Mogą być na przykład zainstalowane na nich kamery, o takiej wielkości, że nie będą one dla nas dostrzegalne. Często są one montowane na przykład na specjalnych listwach, które idealnie odwzorowują wygląd bankomatu. Zazwyczaj podchodząc do bankomatu, nie zwrócimy uwagi na to, czy coś tam jest nie tak i właśnie w taki sposób staniemy się ofiarami złodziei. Wystarczy tylko kilka minut, a nawet minuta na to, aby dokładnie przejrzeć wzrokiem, dotknąć w wybranych miejscach bankomat i już możemy mieć pewność, że nie staniemy się ofiarami oszustwa. Oczywiście oszuści wymyślają cały czas nowe metody na to, aby nas okradać, jednak ostrożności nigdy za wiele.

Postaw sobie limit

Człowiek ma nieograniczone potrzeby. Jak je spełnia? Oczywiście opróżniając swój portfel. Jednak jeśli tylko korzystamy z karty kredytowej, to istnieje bardzo dobry sposób na to, aby ograniczyć swoje wydatki. Takim sposobem jest określenie sobie limitu, zarówno na transakcje gotówkowe, jak i bezgotówkowe. Zacznijmy może od tych drugich. Gdy mamy do dyspozycji jakąkolwiek gotówkę, zazwyczaj wydaje ją się nam o wiele łatwiej. Niektórzy sądzą, że wtedy możemy poczuć, ile realnie wydajemy, w przeciwieństwie do płacenia kartą. Może i widzimy ilość gotówki, którą wydajemy, tylko czy jeśli kupujemy coś, czego naprawdę chcemy, to zwracamy taką wielką uwagę na to, ile to kosztuje? Najlepiej będzie po prostu w ogóle nie nosić przy sobie gotówki lub też tylko jej trochę. Dobrym rozwiązaniem jest właśnie ustalenie sobie limitu na karcie kredytowej na transakcje gotówkowe, na przykładowo 100 lub mniej złotych dziennie. W ten sposób raczej nie będzie się nam chciało chodzić do bankomatu, bo tam małe kwoty, ale gdy już naprawdę będziemy potrzebować pieniędzy, to zawsze ich trochę będzie. Drugim limitem, jaki możemy ustawić, jest limit transakcji bezgotówkowych. Czasem lubimy zaszaleć z zakupami, za które płacimy kartą, dlatego powinniśmy ustalać sobie limity, na przykład do kilkuset złotych dziennie, aby nie zadłużać się zbytnio, ponieważ robiąc jakieś zakupy przy pomocy karty kredytowej, raczej nie pamiętamy, że niedługo czeka nas spłacenie tej karty wraz z odsetkami.

Zawsze do zera

Pamiętaj, aby za każdym razem, gdy nadejdzie dzień spłaty zadłużenia, czyli wykorzystanych pieniędzy z karty kredytowej, powinieneś ją spłacić całkowicie, to znaczy nie pozostawiać żadnej kwoty, która zostanie przeniesiona na kolejny okres rozliczeniowy. Oczywiście banki idą nam na rękę i dają tę wygodę, że miesięcznie nie musimy spłacać tyle, ile wykorzystaliśmy, tylko dany procent, a resztę przenosimy. Tylko że w ten sposób nieświadomie możemy wplątać się w spiralę długu. Z miesiąca na miesiąc będzie on coraz większy i odsetki też będą rosnąć, a my nie będziemy w stanie spłacić ich. Staniemy się niewolnikami własnej karty kredytowej, a czy tego ktokolwiek by chciał? Bank nie będzie patrzeć na to, w jakiej sytuacji finansowej jesteśmy, tylko będzie chcieć odzyskać swoje pieniądze. Jeśli więc ktoś myśli o wzięciu karty kredytowej w banku, to niech pamięta, aby zawsze spłacać wykorzystane pieniądze co do ostatniego grosza.

Spłacaj automatycznie

Jesteśmy po prostu ludźmi i zdarza się nam o czymś zapomnieć. Jednak banku to nic nie obchodzi. My mamy z nim podpisaną umowę na konkretne terminy i on będzie chciał się ich trzymać, nawet jeśli mamy z nim dobre stosunki. Każde przekroczenie danej daty może wiązać się z kolejnymi odsetkami. Najlepiej jest po prostu na dany dzień, gdy dochodzi do rozliczenia, ustawić automatyczny przelew z konta ROR, który będzie wynosił równowartość kwoty wykorzystanej na karcie kredytowej, oczywiście do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze odsetki. Dzięki zastosowaniu takiej automatycznej kwoty nie musimy się martwić, że zapomnimy o terminie spłaty. Wszystko będzie się dziać już automatycznie, bez potrzeby uczestniczenia w tym naszej osoby.

A jeśli konto ROR jest w innym banku niż konto karty kredytowej?

Na to również jest rozwiązanie i to prostsze niż może się komukolwiek wydawać. W przypadku, gdy konto ROR jest prowadzone w innym banku, niż konto odpowiedzialne za kartę kredytową, wystarczy ustawiać przelew na jeden — dwa dni przed ostatecznym rozliczeniem. Między niektórymi bankami przelewu mogą iść nawet do kilku dni, przez co może być pewna obawa, że przelew się spóźni. Dlatego właśnie powinniśmy te przelewy wykonywać wcześniej i wtedy nie będzie już żadnej obawy. Pieniądze zdążą się przelać i karta zostanie opłacona.

Zapisz w bezpiecznym miejscu dane

Gdy już masz kartę kredytową, pamiętaj, że bardzo ważne jest chronić dane, które są na niej zawarte. Jest to związane między innymi z jednym z poprzednich akapitów, który mówi o bankomatach. Tym razem jednak zadbaj po prostu, aby Twoje dane były w pewien sposób skopiowane, nawet kilkukrotnie i aby znajdowały się w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu wszystkie dane, łącznie z PIN-em będą schowane w miejscu, do którego dostęp będzie mieć tylko właściciel karty, a jeśli te dane będą potrzebne, to będzie on wiedzieć, gdzie one są. Można zapisać takie dane na kartce, w telefonie, czy schować do portfela, jednak dwóch ostatnich sposobów czasem jest lepiej unikać. Telefon może zostać po prostu skradziony, a tak samo portfel. Oczywiście niektórzy powiedzą, że ich to przecież nie spotka, jednak lepiej jak to się mówi, dmuchać na zimne.

Zdrap CVV

Na odwrocie twojej karty kredytowej znajduje się kod CVV. Jeśli tylko posiadasz jego kopię w bezpiecznym miejscu, to lepiej jest się jej pozbyć z karty. Nawet jeśli zostanie Ci ona skradziona, to złodziej z tą kartą nie będzie mógł niczego zrobić, ponieważ jedyna możliwość zapłaty, na przykład przez Internet, jest mu po prostu uniemożliwiona. W takiej sytuacji można czuć się prawie całkowicie bezpiecznie, ponieważ do pełni zadowolenia wystarczy jeszcze telefon, aby zastrzec kartę. O takie zdrapywanie niektórzy mogą się obawiać, aby czasem nie uszkodzić karty, jednak jeśli ktoś zrobi to delikatnie, to nie ma czego się bać. Trzeba jednak uważać, aby na pewno mieć gdzieś schowanych kilka kopii, ponieważ bez tych kopii, to pozostanie poproszenie banku o pomoc.

Zapisz numer centrum zastrzegania kart

Zostało już wspomniane o zastrzeganiu kart. Jednak jak ją zastrzec? Najlepszym sposobem, ponieważ praktycznie najszybszym, będzie po prostu zadzwonienie do odpowiedniego centrum, które zajmuje się takimi sprawami i zastrzeżenie karty. Zajmie to zaledwie chwilę i po sprawie. Jednak skąd numer? Często mogą się one znajdować na bankomatach, jednak co zrobić, jeśli żadnego bankomatu i banku nie ma w pobliżu? O tym wszystkim należy pomyśleć nieco wcześniej. Rozwiązaniem jest po prostu zapisanie numeru w telefonie. Jeśli zauważymy, że karta nam zniknęła, została skradziona, to wystarczy szybko wybrać odpowiedni kontakt i zadzwonić, bez zastanawiania się, gdzie można znaleźć numer. Proste kilka kroków, a może nas uratować od straty, liczonej nawet w tysiącach, czy też dziesiątkach tysięcy złotych.

Zastrzeż, gdy stracisz z nią kontakt

Jeśli zgubimy kartę i nie jesteśmy pewni, gdzie się ona znajduje, czy też, jeśli zostanie nam ona skradziona, natychmiast należy zastrzec ją, dzwoniąc na przykład pod numer, którego przygotowanie zostało opisane nieco wyżej. Możemy się wstydzić tego, że karta została przez nas zgubiona i trochę głupio jest się do tego przyznać, jednak jeśli ktoś nie chce nagle bez ostrzeżenia zadłużyć się, bo jeszcze przypadkiem trafi ona w niepowołane ręce, to lepiej jest ją szybko zastrzec i ewentualnie w przypadku odnalezienia, po prostu załatwić to i cofnąć zastrzeżenie.

Sprawdzaj transakcje

W każdym okresie rozliczeniowym można uzyskać dostęp do wyciągu z transakcji konta. Warto czytać dokładnie ten wyciąg, aby przekonać się, czy czasem nie zostaliśmy w jakiś sposób oszukani. To oczywiste, że przy każdej transakcji szacunkowo oceniamy, czy naprawdę mogła ona tyle kosztować, jednak czasem przez nieuwagę możemy coś pominąć i już będziemy stratni o pewną kwotę.

Karty kredytowe są naprawdę bardzo przydatne, jednak należy dbać o ich bezpieczeństwo i za każdym razem, gdy zacznie się dziać coś nietypowego, należy szybko reagować. Dbanie o bezpieczeństwo może wymagać nieco czasu i uwagi, jednak warto je poświęcić.

 

Jedna odpowiedź

  1. Bogdan pisze:

    Cenne rady – postaram się je stosować w życiu, aby nigdy nie zostać okradzionym przez jakiegoś złodziejskiego złamasa.
    Dodatkowym zabezpieczeniem, które szczerze polecam, jest ubezpieczenie karty debetowej – wiele banków oferuje taką usługę w ramach bezpłatnego konta typu ROR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *